Z deníčku para cyklisty

23.04.2023

Český pohár para cyklistů, Pardubický vinařský půlmaraton 2023

Můj milý deníčku,

každý rok je to stejné a zároveň i malinko jiné. Svá písmenka na Tvé stránky začínám vpisovat s úderem prvních minut nového roku 2023 s nadějí, že nás paní Zima brzy opustí a vládu nad přírodou převezme Jaro. Období, které nejeden z nás tak netrpělivě očekává. Ty rozkvetlé louky, omamná vůně šeříků a sluníčko hřející nás po tvářích, jsou vytouženým přáním nejen nás, samotných cyklistů.

Jeden den střídá druhý, noc ustupuje v dáli a den je opět o slepičí krok delší. Paní Zima se své vlády vzdává jen velmi zlehka, a já velmi pomalu začínám počítat dny do prvního závodu letošní sezóny, který s naším cyklistickým týmem absolvuji. "Únor bílý, pole sílí," praví jedno známé české přísloví. "Březen, za kamna vlezem," dodává druhé. "Duben, ještě tam budem," zní ze zpovzdálí.

První jarní dny nebudí příliš optimismu. Počasí je jak na houpačce, a paní Zima se jen velmi obtížně zříká své vlády. Za okny našich příbytků sledujeme litý boj. Hezké dny střídá marast v podobě podzimu, řeky se zlehounka bouří. A máme zde první závod letošního ročníku Českého poháru v para cyklistice, který se pořádá v rámci Pardubického vinařského půlmaratonu v samotném městě perníku.

Každý závod začíná nejen samotnou registrací, ale následně i prezencí, kde obdržíme startovní čísla a nezbytné pokyny pro jeho zdárný průběh. Den D se blíží. Je pátek a za okny se odehrává divadlo, kdy Jaro pláče a sesílá na nás nevlídné podzimní počasí. S velkými obavami vyrážím na místo registrace doprovodit své kamarády, kteří, o několik hodin později, se mají postavit na startovní čáru jejich závodu. Jednoho z nich budu já, jako cyklista, podporovat.

První závod letošního ročníku je vypsán pro naše tricyklisty. Pořádá se pravidelně v polovině dubna, a nejinak je tomu i letos. S přáním vlídnějšího počasí ukládám svá očka ke spánku a doufám, že se probudím do příjemnějšího dne, který nám bude, alespoň malinko, přát.

Nastal den D. Pohled z okna je mnohem optimističtější. Jarní pláč střídá polojasná obloha, ale teplota jen pozvolna atakuje hranici osmi stupňů. Místo startu se pomalinku zaplňuje účastníky závodu. Atmosféra by se dala krájet a po chvilce už jen odpočítáváme poslední vteřiny před startem. Ze vzdálenosti několika set metrů pozoruji svého kamaráda, který se svým oranžovým kanárkem ukrajuje první metry svého závodu, v délce dvou okruhů v objemu 21 km. 

Moje stíhací jízda začíná. Chladný vzduch nemilosrdně šimrá moje hlasivky, a já s každým metrem více a více lapu po dechu. Zdravím své kolegy, přeji jim hodně štěstí a sám doufám, že zanedlouho budu jen malý kousek za ním. Metry se pomalinku mění v kilometry, a já pomalinku začínám nést následky své nedostatečné fyzické kondice. První okruh je, v mých očích, soubojem Vládi Vaverky a Františka Vlčka. Vláďa se jako nezmar snaží odolat náporu svého kamaráda a týmového kolegy, nakonec však podléhá a já sám si uvědomuji, jak dobře je Franta na tento závod připraven.

Zatímco já pozoruji tento souboj z uctivé vzdálenosti, můj deníčku, v přední linii se odehrává souboj Jindry Mašína, loňského Mistra republiky v silničním závodě, se Zbyňkem Charvátem z týmu Asteria Dubí. Jak se později ukáže, samotný závod to, i když nepřímo, poznamená.

O několik minut později míjíme zimní stadion a najíždíme na most v Hradecké ulici a dále do Polabin, abychom se po chvíli vrátili zpět na most a pokračovali do centra města. Na mostě samotném přejíždíme s obavami startovní číslo našeho Jindry Mašína. První, co mě napadá, je jasná diskvalifikace z důvodu nesprávně upevněného startovního čísla s čipem. S obavami vjíždíme do druhé poloviny závodu, zatímco v cíli vítězí rozum. Jindra Mašín svůj závod vyhrává a přijímá gratulace ve chvíli, kdy se začínám smiřovat s faktem, že to v letošní sezóně nebudu mít vůbec snadné. Svého kamaráda jsem v konečném zúčtování nebyl schopen dojet a samotnou cílovou pásku protínám s velkou časovou ztrátou.

Jak shrnout první závod letošní sezóny? Nabídl nám vynikající výkony, dramatické momenty, ve kterých jsme byli vidět. Jindra Mašín porazil Zbyňka Charváta o necelých devadesát sekund, jako třetí mu pogratuloval Karel Posekaný. Neztratily se ani ženy, které obsadily dvě druhá, třetí a jedno první místo ve svých kategoriích.

Jindra Mašín vkročil do světa velké cyklistiky účastí na SP Para cyklistů v italském Maniagu, které se konalo od 20. do 22.4.2023. Drželi jsme palce! O této akci se dozvíte v dalším článku. Sledujte web TJ LÉČEBNA KOŠUMBERK.

Příští závod seriálu ČP Para cyklistů se uskuteční ve Valticích v polovině května.

Fotogalerie zde: