Velké Losiny – ráj cyklistiky i relaxace na dosah

16.09.2020

Velké Losiny v podhůří Hrubého Jeseníku v údolí říčky Losinky se první zářijový víkend staly domovem cyklistického oddílu tělovýchovné jednoty handicapovaných sportovců Luže Košumberk.

Velké Losiny - Letošní sportovní sezona je do značné míry ovlivněná pandemií corona viru, poznamenává nejen sportovce profesionální, ale i ty amatérské. S opožděnou sezonou se úspěšně vyrovnali i cyklisté z našeho sportovního klubu. Po sérii úspěšných závodů nastal čas vydechnout, zrelaxovat, ale také ještě pokořit nějakou tu výzvu.

Počátkem září se naši cyklisté zúčastnili podzimního soustředění v malebném lázeňském městě nedaleko Šumperka. Nabídlo nejen útulné ubytování, dobré jídlo, ale také nádhernou přírodu a nůši plnou zážitků.

První den našeho setkání nám nabídl společnou vyjížďku po okolí Velkých Losin. Cílem se stal Šumperk ležící na jihozápadním okraji Jeseníků. V našich řadách jsme uvítali také nového člena, pro kterého byla společná jízda zajímavým zážitkem i testem zároveň. Už první kopečky ukázaly, že naše setkání nebude jen o rovinkách. Stav našich tachometrů se zastavil na číslovce 37 km. Unaveni, plni dojmů uleháme ke spánku, abychom druhý den byli schopni čelit výzvě, která je pro mnohé cyklisty i životním cílem.

Druhý den se stal dnem výzvy pro každého z nás. Náš tým byl rozdělen na dvě skupinky podle výkonnosti a obtížnosti profilu, který na nás čekal. První skupinka se přepravila do Loučné nad Desnou, odkud se vypravila na jeden z nejtěžších výšlapů, který je možné v naší zemi podniknout. Trať měřila, na první pohled, pouze 15 km. Nabídla však převýšení více jak 800 metrů od počátku startu. Cílem výšlapu se staly Dlouhé Stráně, kde se nachází přečerpávací vodní elektrárna. Jak přiznal jeden z našich tricyklistů Karel Posekaný: "Byla to pro mě velká výzva i sen v jednom. Jsem šťastný, že se mi sen splnil a já pokořil další velký cíl," dodal. Sjezd z Dlouhých Strání byl pro nás zaslouženou odměnou.

Druhá skupinka se vypravila do Loučné po vlastní ose a po dobrém obědě se pak i oni vydali čelit výzvě, která nebyla o nic menší. Cílem se stala spodní nádrž. Unaveni jsme se sešli u večeře, kde nám za naše výkony poděkoval samotný Perun, který na obloze rozehrál malou show světel.

Poslední den našeho setkání poskytl našim nohám možnost odpočinku. Velké Losiny jsou lázeňským městem, které dokáže nabídnout i příjemnou relaxaci. Naše soustředění jsme zakončili v termálním parku, kde jsme v doprovodu léčivé síry příjemně zrelaxovali a zhodnotili celé soustředění. "Pro každého z nás to byl velký zážitek. Každý z nás posunul svou laťku opět o malinko výš," svěřila se Lenka Mervartová. "Jsem ráda, že se nám soustředění v této krásné lokalitě podařilo uskutečnit a těším se na další setkání," doplnila.

A kde se můžeme ještě letos potkat? V sobotu 19. září 2020 se v případě příznivého počasí uskuteční jedna z posledních společných vyjížděk z Pardubic do Kladrub. Naše kola se začnou točit v osm hodin ráno z Dašické 1209. Máš-li chuť prožít aktivní den s partou příjemných lidí, poznat tak trochu jiný druh cyklistiky, pak jsi vítán.