Spolchemie Český pohár v para cyklistice v objetí Labské stezky

25.10.2022

Podzimní čas se pomalými krůčky vkrádá do příbytku každého z nás. Náš svět hraje všemi barvami a chřest spadaného listí přírodu ukládá k zaslouženému zimnímu odpočinku.

I letošní cyklistická sezóna se pro naše cyklisty blíží ke svému konci. V tomto roce jsme se svými koly navštívili nejen místa tradiční, ale i nová - nepoznaná. Když se vysloví severní Čechy, pravděpodobně se nám vybaví linoucí se kouř z vysokých komínů místních chemiček nebo vytěžené doly hnědého a černého uhlí. Uspořádat v tomto kraji cyklistické soustředění by se tak na první pohled mohlo zdát jako malé šílenství. Jak se později ukázalo, zas tak špatný nápad to nakonec nebyl.

Ústecký kraj svým návštěvníkům dokáže nabídnout i trochu jiný pohled. Pro nás cyklisty je to bezesporu známá Labská stezka, která má svůj počátek v Krkonoších ve východních Čechách a přes Středočeský kraj pokračuje do Litoměřic, Děčína, Drážďan a pak dále k moři do Hamburku.

Nedaleko krajského města se nám stal domovem místní penzion Užín, kde jsme v polovině září strávili jedno z posledních soustředění letošního roku. Odtud jsme vyrazili nejen na jeden z nejkrásnějších cyklovýletů sezóny, ale také o den později ukončili naši sportovní část závodem tricyklů v samotném krajském městě.

Pro naši páteční cyklo pouť jsme si vybrali část Labské cyklostezky v délce 38 km se startem ve Velkém Březně, odkud jsme pak pokračovali po Labské 19 km do přístavního města Děčín a poté zpět na místo startu. Město Děčín je složeno z původních dvou měst, Děčína a Podmokel, které se v jedno spojily teprve v roce 1942. Po celou dobu své existence je město spjato s řekou Labe. V minulosti byl Děčín významným říčním přístavem a železničním dopravním uzlem.

Historie a krásná příroda si podmanily každého z nás. Labská cyklostezka a vynikající oběd nám pak vlévaly sílu do dalších kilometrů. Dominantou výletu se stal zámek v Děčíně, který byl původně hradem.

Příjemný cyklovýlet jsme ukončili malým posezením, kde jsme se podělili nejen o dojmy z nádherné přírody, která nás celým dnem provázela, ale i o program následujícího dne.

Podzimní počasí je vrtkavé a nabízí všechny své podoby. Sobotní ráno nás přivítalo poněkud nevlídným počasím. Teplota značně klesla a chladný vzduch nenechal nikoho z nás na pochybách, v jakém ročním období se právě nacházíme. Cyklistika je sportem náročným a mnohdy vyžaduje od každého z nás vystoupit z komfortní zóny a jet závod i ve chvíli, kdy by rozum raději zůstal u kamen. S tímto odhodláním jsme vyrazili do naší poslední bitvy sezóny.

Poslední klání letošní cyklistické sezóny se odehrál jako vložený závod Run Czech 2022, kde se před startem Mattoni 1/2Marathonu v Ústí nad Labem uskutečnilo osmé kolo Českého poháru. Spolchemie Český pohár v para cyklistice byl vypsán pouze pro handbikery a tricyklisty v délce šedesáti minut s okruhem navíc.

Jindřichu Mašínovi se závod opět podařil a celkově vyhrál. Na stupni vítězů mu statně sekundoval Karel Posekaný. Naše něžné polovičky Jana Veselá a Michala Švejdová se staly vítězkami svých kategorií, Martina Vlčková pak Míšu doprovodila na místě druhém.

Tato cyklistická sezóna poskytla příležitost novým talentům. Ukázkovým příkladem, že se sportem je možné začít v jakémkoliv věku, i když ne zcela, je Jindřich Mašín. Za náš klub jel letos poprvé a sezónu ukončil v celkovém pořadí Českého poháru para cyklistů na úžasném druhém místě.

Fotogalerie zde: