Rio de Janeiro 2022

28.12.2022

Mistrovství světa v boccie - vrchol letošní sezóny

Vrcholem profesionálního sportovce je účast na olympijských hrách, mistrovství světa nebo jiném světovém podniku. Naši bočisté Marcela Čermáková a Adam Peška se počátkem posledního měsíce roku 2022 zúčastnili samotného Mistrovství světa v boccie, které se konalo v brazilském Rio de Janeiro v období od 3.12. do 14.12.2022

Z mého deníčku:

Já jsem se turnaje účastnila v kategorii BC3 ženy. Soutěž se konala v bývalém olympijském areálu. Hala byla obrovská, všude plno pořadatelů, kteří nás směrovali, abychom nebloudili. Celé závody byly dobře organizovány a atmosféra byla příjemná.

Před samotným začátkem soutěže jsme měli možnost vyzkoušet povrch kurtů a potrénovat. Změna teploty a vlhkosti se hodně odrazila i v chování míčků. Měly mnohem kratší dojezdy.

Soutěž začala, a já jsem se utkala v základní skupině se dvěma soupeřkami. První byla Robyn z Velké Británie. Po třech směnách jsem vedla o tři body a vypadalo to nadějně. V poslední směně, přestože jsem měla šance, se mi je nepodařilo proměnit. Míče vůbec nejezdily, kam jsem chtěla. Asi mi chtěly ukázat, že není nikdy vyhráno. Jinak si to nedokážu vysvětlit. Robyn nade mnou dokázala zvítězit. Byla to velká škoda.

Ve druhém zápase jsem nastoupila proti světové čtyřce Ladamanee z Thajska. Hra se mi celkem dařila. Myslím, že jsem odvedla dobrý výkon. Konečné skóre 3:1 pro Thajku.

Bohužel jsem tedy nepostoupila ze základní skupiny.

Mé hodnocení? Soutěž byla i tak pro mě velkým přínosem. Uvědomila jsem si, že se dá hrát s každým a že není potřeba se bát nikoho. Na druhé straně také v žádném případě není dobré kohokoli podcenit. Vím, na čem mám do budoucna ještě zapracovat.

Měla jsem možnost pozorovat při hře ty nejlepší hráče a hráčky světa. Byl to velký zážitek.

Jako odměnu vnímám fakt, že jsem se mohla jako fanoušek podílet na Adamově úspěchu v jeho bronzovém zápase.  

Operátor rampy                                    Ivana Pešková

 Asistent                                                  Josef Peška

                                                    Trenérka                                           Michaela Řiháčková          

Adam Peška a jeho cesta k bronzové medaili nebyla vůbec snadnou procházkou. Kategorie BC3 muži se účastnilo 24 hráčů. Věděli jsme, že na nás čekají silní soupeři, trénovali jsme ve vymezených časech a čekali na výsledek rozlosování do skupin.

První místo ve světovém žebříčku mi určilo skupinu A, kam mi přilosovali Karaba Morapedia z Jižní Afriky, kterého jsem porazil v 1. zápase 13:0.

Druhý zápas ve skupině s Damianem Iskrzyckim z Polska jsem prohrál 3:5.

Postupoval jsem jako druhý ze skupiny do kola PLAY OFF.

V PLAY OFF jsem sehrál zápas se Švédem Christofferem Hagdahlem, nad kterým jsem vyhrál 7:0.

Ve čtvrtfinále jsem vyhrál 6:2 nad Britem Williamem Arnottem.

V semifinále jsem sehrál velmi vyrovnaný zápas s Australanem Danielem Michelem. Tento zápas se rozhodl až v přídavné směně (tie-break) a tu jsem prohrál.

V zápasu o bronzovou medaili jsem zabojoval a porazil domácího favorita Mateuse Carvalheho. Tímto jsem si z mistrovství světa odvážel bronzovou medaili.

A naše dojmy? Úžasná sportovní setkání hráčů z celého světa, možnost zahrát si s těmi nejlepšími a získat další zkušenosti. Bronzové medaile si hodně ceníme.

Gratulujeme ke skvělé reprezentaci naší země a těšíme se na sezónu 2023.