Púchov a jeho okolí nabídlo špičkovou para cyklistiku

30.07.2023

Mistrovství České republiky a Evropský pohár 2023

Letošní cyklistická sezóna se pomalinku dostala do své první poloviny. Vrcholem sezóny se stal závod, který byl svým způsobem zvláštní nebo jedinečný. Nejeden vášnivý cyklista si přeje zažít atmosféru podobnou té, která je nyní k vidění ve Francii, v době, kdy se koná slavný závod Tour de France.

V polovině června letošního roku se konalo Mistrovství České republiky v para cyklistice, které bylo součástí Evropského poháru. Slovenský Púchov a jeho okolí se staly svědky dvou unikátních závodů, kde si změřilo své síly na třicet tři cyklistů, a to jak v hromadném závodě, tak v časovce.

Pro naše cyklisty byly oba dva závody takovým malým svátkem. Většinu svých závodů absolvujeme v České republice. Tyto byly v zahraničí a rovnou evropské.

Sobota patřila hromadnému závodu. Panovalo úmorné vedro, když jsme se řadili na startovní čáru. "Atmosféra na startu by se dala krájet. První cyklisté opouštěli startovní čáru, a já vpovzdálí pozoroval ten mumraj kolem sebe," přiznal Plyšák. "Tři, dva, jedna, start," oznámil hlasatel, a my se vydali se pokořit první metry závodu, který našim cyklistům nabídl tři distance v závislosti na kategorii, nejdelší měřila 56 km, nejkratší 20 a zlatým středem se stala distance třiceti osmi kilometrů. Samotná trať byla připravena perfektně, nabídla jak příjemné sjezdy, tak stoupání, která se stala pro některé z nás slušnou sportovní výzvou.

"Samotný začátek závodu nabídl nejen ostrý start, kdy jsem jen bezmocně zíral, jak se mi všichni pomalinku, ale jistě vzdalují, abych po chvíli ochutnal první menší stoupání. Co víc, po chvilce mě začínali předjíždět cyklisté, kteří startovali v dalších sledech, povzdechl si Plyšák. Výkonnostní rozdíl je velmi výrazný, ale bojovat se musí," dodal.

Test odolnosti, vytrvalosti a pevné vůle na nás čekal v obci Horovice, kde si pořadatelé závodu připravili táhlé stoupání do obce Kvašov. Pro některé z nás nebylo moc příjemné, ale povzbuzující obyvatelé nám dávali sílu bojovat a nevzdat to.

Stará dáma nabízí, nejen během táhlých stoupání, burcující atmosféru, která v cyklistech vyvolá vyšší hladinu endorfinu, jež jim dopomáhá k lepším výkonům, ale také nezapomenutelné momenty, kdy fandové každým svým slovem a hlasitým doprovodem vuvuzel, ženou sportovce vpřed. "Jako na slavném závodě i doma jsem si připadal ve chvíli, kdy z jedné strany se ozývalo hlasité řinčení a z té druhé pak zněla pozvánka na pivo," přiznal Vašek. Táhlé stoupání se měnilo v příjemný sjezd a zanedlouho byl na obzoru konec prvního okruhu.

"Ten druhý, ačkoliv by se mohl zdát lehčí, byl zcela jiný. Výkonnostní rozdíl byl tak výrazný, že jsem se ocitl sám jako osamělý voják na bitevním poli. Na kopci mě stíhal motocykl, který mě eskortoval do cíle hromadného závodu. Kilometr před cílem jsem potkal svého týmového kolegu Marka, který na svém tricyklu srdnatě bojoval nejen s náročnou tratí, ale hlavně sám se sebou," svěřoval se Vašek.

Cyklistický závod takového rozsahu není jen o momentech příjemných, ale také těch, kdy nejednomu z nás zatrne. Přinesl i několik zranění. Příkladem nám posloužil náš bývalý kolega, nyní oblékající dres konkurenční Asterie Dubí, Jindra Mašín. Při jednom ze sjezdů nezvládl svůj tricykl a závod nedokončil. On sám utrpěl několik drobných šrámů a odřenin, které mu ale nakonec umožnily pokračovat o den později.

Druhý den Evropského poháru a Mistrovství České republiky patřil časovce jednotlivců. Královská disciplína měřila 14 kilometrů. Odehrávala se mezi městem Púchov a obcí Lednické Rovne. Trať samotná byla mnohem přívětivější, než o den dříve. Časovku jsme tak, úspěšně, všichni dokončili.

Věra Čejková se stala na Evropském poháru bronzovou medailistkou, jak v silničním závodě, tak v samotné časovce. Posíláme mnoho gratulací a přejeme více takových úspěchů.

V noci jsem přemýšlela, výjimečně😀A přišla jsem na to, že není vůbec špatný být takhle na víkend pryč a pozorovat ostatní týmy. Cíleně jsem se zaměřila na Astérii a došla jsem pouze k jednomu, že oni to mají nastavené úplně jinak, fungují jinak a mají skvělé výsledky. Já jim to z celého srdce opravdu přeji❤️. Ale pro mě jste důležitější vy. My sice nejsme takový borci jako oni, ale já osobně na to zvysoka kašlu, my máme legraci, daleko pohodovější atmosféru, bez nervů, dokážeme se zasmát sami sobě a já vždy s vámi moc ráda jezdím, nevyměnila bych vás za nic na světě😍🤗Joo, a jak mi řekl Jindříšek: "Alespoň mě nikdo furt nefotí a nemusím poslouchat Michala Davida"😂😂😂.

Sportovní víkend na Slovensku se nám všem nejen vydařil, ale i hodně líbil. 

Fotogalerie zde:

Kompletní výsledkový servis zde: