Premiérový závod handicapovaných cyklistů Perníková 24 se podařil

25.06.2023

Myšlenka, uspořádat cyklistický závod handicapovaných, se jako tenká nit prolínala v našich hlavách několik let. Pokládali jsme si řadu otázek, na které jsme se snažili nalézt odpovědi nejen v našem okolí, ale zejména na cyklistických podnicích, kterých se naši cyklisté pravidelně účastní.

Jako se malé dítě učí lézt a chodit, i my krůček po krůčku nasáváme zkušenosti našich konkurentů a navazujeme spolupráci.

Náš cyklistický oddíl se již několik let pravidelně účastní charitativního závodu, pro který se vžil, pro Pardubický kraj tak typický, název Perníková 24. Cílem závodu je nejen odhalit a překonat své limity, a to nejen ty fyzické, ale hlavně podpořit zdravotně či jinak znevýhodněné osůbky v jejich nelehkém osudu.

Uspořádat akci takového rozsahu, kdy je nutné zvládnout nejen část organizační, ale i logistickou, vyžaduje nejen notnou dávku odvahy, ale také zkušeností.

Výzva uspořádat cyklistický závod, a to rovnou pohárový, přišla v letošním roce. Byli jsme velice poctěni nabídkou spolupráce s Nadačním fondem 2P a počátkem června jsme společně uspořádali závod Perníková 24, jež poprvé předcházel samotné dvacet čtyřce, a který jak doufáme, by se mohl stát stálicí v našich cyklistických kalendářích.

Dějištěm závodu se stalo okolí státního hradu Kunětická hora, který byl vystaven v patnáctém století roku 1421 Divišem Bořkem z Miletínka, a který později proslavili Pernštejnové.

Na startu třetího závodu Českého poháru jsme přivítali dvacet pět sportovců, kteří k nám přijeli z různých koutů naší země. Cyklisté se vydali na okruh Perníkové 24 v délce 7,2 km. Na základě vypsaných kategorií byl vypsán i počet okruhů, které bylo nutné zdolat. Závod s nejdelší distancí měřil 43,2 km, tedy 6 okruhů, zatímco nejkratší distance nepřesáhla délku jednoho okruhu.

Na samotné trati jsme sledovali jak výkony těch nejlepších, zmiňme Ivo Koblasu, který svou distanci v délce 43,2 km pokořil za necelých 66 minut, tak ty, které mohou být nadějí do budoucna. 

Kdyby na slavném pohádkovém hradě pobývala slavná Arabela, pak by seslala nemálo díků Jindřichu Mašínovi, pro kterého byl tento závod posledním v našich barvách. Rozloučil se stylově, vítězstvím ve své kategorii. Svou premiéru v dresu Asteria Dubí si odbyde na společném MČR a MSR v Púchově počátkem července.

Jako pořadatel spolu s Nadačním fondem 2P děkujeme za hezké výkony a posíláme velké gratulace všem vítězům. 

Akce takového rozsahu, a to nejen ta naše, se neobejde bez technické, ale zejména finanční a morální podpory. Rádi bychom poděkovali firmě kupkolo.cz za neocenitelnou podporu našeho závodu a budeme se těšit na případnou další spolupráci.

Fotogalerie zde: