Pardubický vinařský půlmaraton 2022 aneb Rozmary počasí po Česku

17.04.2022

Dubnové počasí dokáže nejednoho z nás pořádně poškádlit. Jednou se probudíme do krásného dne, zalitého jarními paprsky, jindy naopak do dne, kdy ani psa by člověk nevyhnal, zkrátka, apríl, jak má být.

Po téměř roční odmlce se vrátili naši tricyklisté do města dostihového sportu a vyhlášeného perníku, aby poměřili své síly na trati tradičního Pardubického vinařského půlmaratonu, který se jel již po sedmnácté druhou dubnovou sobotu v rámci Českého poháru.

Na trať se postavilo 23 závodníků nejen z České republiky, ale také z Polska a Slovenska. Naše barvy hájily čtyři ženy v doprovodu pěti mužů. "Atmosféra nás všechny pohltila již na samotném startu závodu," přiznal František Vlček. "Dobíhající běžci s úsměvem na tváři, které jsme pozorovali před startem, slibovali vynikající sportovní zážitek," dodal Karel Posekaný.

"Už jen několik vteřin a jedeme," linulo se z reproduktorů kolem nás. Studený vítr ovíval naše tváře a blankytně modrá obloha vypuzovala náš adrenalin, abychom na pokyn startéra vyrazili na samotnou trať. První metry závodu jsme měli za sebou a byla tu první zatáčka, kde strážili policisté. "Hlavně opatrně," radil jeden z nich. Franta děkoval a já jako jeho věrný plyšák vnímal jeho každý vzdech a šlápnutí do pedálů, které bylo čím dál těžší a těžší. "Makej, makej!" ozývalo se z ulice a byl tu konec prvního okruhu. "Druhý, ten už bude lehčí. Podívej na to hezké počasí! Máme štěstí," šeptal jsem mu do ouška.

Zeus, který nás z nebe pozoroval, jen nevěřícně kroutil hlavou, a tiše odvětil: "Já vám ukáži, je teprve duben a vy si vyskakovat nebudete." Seslal na nás psí počasí. Chvilku kroupy, tu a tam sluníčko, a nakonec samotný déšť. "Ty jsi snad Sibyla, Plyšáku," pokřikoval Fanda a jen nevěřícně pokrucoval hlavou.

"V samotném cíli jsem si jen oddychl a s napětím sledoval, jak se s tratí poperou moji kolegové z týmu. Mám na trati svoji Martinu, kterou právě bičuje déšť, tak snad dojede nejen ona v pořádku," dodal Fanda.

Ve výsledkové listině se naši tricyklisté neumístili zle. V kategorii Muži Open jsme plně obsadili stupně vítězů v čele s Jindrou Mašínem, Karlem Posekaným v doprovodu Františka Vlčka. Kategorii Ženy Open opanovala Terezka Vargová, druhá pak svůj tricykl dovezla Jana Veselá, třetí pozici obsadila Martina Vlčková.

Na další závod se mohou naši cyklisté těšit na konci května, kdy zavítáme na Slovácký okruh nedaleko Kyjova na Hodonínsku.

Výsledková listina závodu zde:

Fotogalerie zde: