Naše malé ohlédnutí za turnajem World Boccia Intercontinental Challenger Zagreb 2023

13.04.2023

S příchodem nového života, který je možné pozorovat všude kolem nás, vstupujeme do nové sezóny i my, bočisté. 

Marcela Čermáková
Marcela Čermáková

Ze závodů si odvážím zkušenosti s novými hráči, nové poznatky o taktice a další možnosti tréninku.

Já startovala ve skupině D, kde mými soupeřkami byly Polka Małgorzata Perlińska a Britka Robyn McBride. Své první utkání jsem sehrála proti Polce. Řekla bych, že se jí bezchybně povedla dvě podání, na které se mi nepodařilo najít účinnou zbraň. Hrálo se na krátko, a já si musela přiznat, že je prostě lepší. První zápas jsem prohrála 3:9.

Mým druhým soupeřem ve skupině byla reprezentantka Spojeného království Robyn McBride, tady jsem s přehledem zvítězila 9:0. Toto vítězství mi zajistilo postup do čtvrtfinále turnaje jednotlivců ve skupině BC3.

Druhý den mě čekala Brazilka Evelyn de Oliveira, která je velmi zkušenou hráčkou. První směna se mi vůbec nevydařila. Nechala jsem si nasázet čtyři body, a pocit, kdy mě míčky vůbec neposlouchaly, byl frustrující, ale zápas končí až posledním míčkem a já se vzdát rozhodně nechtěla. V dalších směnách jsem se ji snažila dostihnout a obrátit skóre ve svůj prospěch. Bohužel, výsledek se mi nakonec obrátit nepodařilo a k výsledku 5:3 v můj neprospěch jsem musela soupeřce pogratulovat. "Bylo to na Oliveiru dobré," slýchala jsem z našeho týmu. Pro mě samotnou to byla prohra, která ukončila moji další účast v soutěži.

Soutěž jednotlivců v kategorii BC3 ženy opanovala Polka Małgorzata Perlińska, druhé místo obsadila Brazilka Evani Soares da Silva Calado následována reprezentantkou Evelyn de Oliveira z Brazílie.

Letos byla velmi silná konkurence, dalo by se říci, že se jednalo o nejlepší světové hráčky.

Po jednotlivcích následovala soutěž párů (týmů), kde jsme, společně s Adamem Peškou, nastoupili proti domácím Chorvatům a favorizovaným Brazilcům.

První zápas ve skupině se nám vydařil. Nastoupili jsme proti páru z Chorvatska, na kterém jsme se rozehráli a zvítězili v poměru 5:2. V dalším utkání nás čekalo mnohem větší sousto, favorizovaná Brazílie. Do samotného zápasu jsme šli na plno a plni optimismu. Zápas byl vyrovnaný. Dařilo se nám téměř až do samotného konce, kdy poslední míček, který mohl rozhodnout v náš prospěch, jsme ale kvůli časové tísni nedokázali vypustit. Byla to škoda, přesto jsme ze sebe měli radost, hráli jsme se ctí. Zápas jsme prohráli 4:2. Vítězství nad domácími reprezentanty nám však zajistilo postup ze skupiny a účast ve čtvrtfinále turnaje.

V samotném čtvrtfinále nás čekalo Portugalsko, kde oba hráči jsou úřadujícími mistry světa. První a druhá směna se mně nedařila. Míčky zahýbaly a já pomalu ztrácela jistotu. Parkety totiž směřovaly na tomto kurtu podélně a můj míček po nich chytal faleš. Ve třetí směně jsme bodový rozdíl dokázali optimisticky stáhnout. V poslední směně jsme se rozhodli hrát na dálku (9 metrů). Podala jsem dobře, ale soupeři si s námi poradili. Zápas skončil vítězně pro Portugalce 6:4. Bohužel i v párech naše cesta skončila ve čtvrtfinále.

V párech byli nakonec zlatí Brazilci, druzí Portugalci a třetí byla Francie.


Adam a Iva Pešková s Michaelou Řiháčkovou (zdroj) ČPV
Adam a Iva Pešková s Michaelou Řiháčkovou (zdroj) ČPV

Můj osobní pohled na turnaj, na který jsme se moc těšili

V brzkých ranních hodinách 25.3. jsme s mým rodinným týmem v našem autě nabrali směr Záhřeb, kde se ve dnech 25.3.- 2.4. konal turnaj Zagreb 2023 World Boccia Intercontinental Challenger

Moc jsme se těšili, protože to byl 1. turnaj World Boccia v roce 2023 a zároveň je Záhřeb naše oblíbené místo. Má na to vliv i skutečnost, že se mi tady daří.

Po nekomplikované cestě jsme dovezli sportovní vybavení do haly a jeli se ubytovat na hotel.

Od začátku nás čekalo spoustu milých setkání se sportovci ze světa. Ale hlavně 26.3. trénink na hrací ploše, kontrola vybavení, slavnostní zahájení a také rozlosování do skupin. K prvním pěti nasazeným hráčům počítač, podle nějakého klíče, přilosuje další. V mém případě do skupiny C Jaroslawa Plewu z Polska a Patricka Wilsona z Velké Británie.

Respekt mám ke všem hráčům, protože vyhrává jen jeden a je to ten, který ve hře předvede lepší výkon.

Ze základní skupiny jsem po vítězství nad Jarkem 10:0 a nad Patrikem 6:2 postupoval z 1. místa do čtvrtfinále. V něm mě výhra 4:2 nad Christofferem Hagdahlem ze Švédska posunula do semifinále. Zápas s Mircem Garavagliem z Itálie byl pěkně napínavý do posledního okamžiku. Hned v první směně mě nadělil 2 body. Po vyrovnaném skóre 3:3 o výsledku v můj prospěch rozhodl až Tiebreak.

A ve finále jsem se potkal s Williamem Arnottem z Velké Británie. Tříbodový náskok soupeře z 1. směny jsem dokázal vyrovnat, ale v poslední směně při mém podání ve hře na dálku byl soupeř lepší a mě se nedařilo. Zápas skončil se skórem 4:3. Ze stříbrné medaile v těžké konkurenci jsem měl dobrý pocit.

Další den přišla na řadu soutěž párů, které jsem se zúčastnil se spoluhráčkou Marcelou Čermákovou. Los nám přinesl do základní skupiny pár Chorvatska, který jsme přehráli 5:2 a pár Brazílie, který nás po vyrovnaném boji porazil 4:2. Díky tomu jsme ze skupiny postupovali z druhého místa a o setrvání v soutěži jsme se museli utkat v play-off s Portugalskem. Tady se nám nedařilo, Portugalci byli lepší, zaslouženě zvítězili 6:4 a postoupili. Obsadili jsme celkově 5. místo z 9 párů. A jestli se ptáte, zda je co zlepšovat, tak je jasné, že ano. Ale to je téměř vždycky. Přesto si ceníme vyrovnaného zápasu s Brazílií, která nakonec soutěž párů vyhrála.

S pozdravem Adam a Iva


Velice gratulujeme k výkonu našich bočistů a již nyní přejeme mnoho úspěchů na dalších turnajích nejen u nás, ale i ve světě.

Fotogalerie zde: