Mezinárodní mistrovství ČR jsme jeli pro Tebe, Jendo

03.07.2021

Brno - Dnešní povídání nás zavede do druhého největšího města České republiky, nacházíme se 209 km od hlavního města naší země, v samotném srdci Jihomoravského kraje.

Jedeme pro Tebe, Jendo

Jihomoravská metropole nabízí svým návštěvníkům bezpočet zajímavých míst i zážitků. Některé nadchnou svou jedinečností, jiné pak neotřelým zážitkem. Kdo by nechtěl prožít den v proslulém vězení z dob rakouské monarchie? A co například vcítit se do kůže závodníka Moto GP a vychutnat si brněnský okruh, tak nějak, trochu jinak?

Cítit vítr ve vlasech, překonat obtížné stoupání a pocítit chuť vítězství, mají možnost hendikepovaní cyklisté během mistrovského závodu, který se v rámci seriálu jezdí každoročně právě na tomto automotodromu, jenž byl otevřen roku 1986. Ten letošní se konal poslední červnovou neděli a sjelo se na něj čtyřicet pět závodníků z různých koutů od nás i ze Slovenska.

Brněnský okruh nám poskytl trať v délce 5 400 metrů. Každé kolo nabídlo 6 levých a osm pravých zatáček. Naše fyzické schopnosti prověřilo stoupání s maximálním převýšením 7,5 %. Výškový rozdíl činil 73,75 metru. Nacházeli jsme se v nadmořské výšce 450 m.

Naše barvy hájilo pět cyklistů v doprovodu trojice něžného pohlaví. Samotný závod se jel za příjemného počasí, i když příjezd doprovázely kapky deště, které jako by naznačovaly, o čem tento závod pro každého z nás opravdu byl. Každá kapka vykreslovala příběhy a vzpomínky na kamaráda, cyklistu a člena týmu, Jendu Hrocha, který po náhlé mozkové příhodě a zástavě srdce upadl do kómatu, a kterému jsme tento závod věnovali.

Každý závod má své vítěze, poražené a diváky. Ti naši byli trochu zvláštní, byli plyšoví, krásní, obětaví a přející. Jenda by s námi závod určitě jel, bohužel, nemohl, a tak vyslal silnou armádu hrošíků, kteří nás každým svým pohledem, vzpomínkou a silou vůle hnali vpřed.

A jak celý závod pro naše cyklisty dopadl?

V kategorii tricyklů T1 muži, který byl vypsán na čtyři kola, skončil Vladimír Vaverka na 4. místě. Karel Posekaný se ve své kategorii T2 muži umístil na krásném třetím místě, necelé 3,5 minuty jej dělily od druhé příčky. Něžné pohlaví v kategorii tricyklů hájila Jana Veselá, která v závodě vypsaného na tři kola skončila na bronzové pozici. Závod bicyklů kategorie C2 vypsaného na osm okruhů absolvovali František Ondráček, který svým třetím místem porazil Václava Kubičku o více než pět minut. Tereza Vargová, v závodě na čtyři kola, dotočila pedály svého oře na třetí pozici. V kategorii příchozích pak Věra Čejková obsadila 2. místo. Marek Hylský ji pak statně doprovodil o jednu pozici níže.

Brněnský závod nedopadl pro naše barvy špatně. Každý z nás si nejednou sáhl na samotné dno během náročného stoupání, odměnou nám pak byl opojný pocit v samotném cíli závodu. Naší misí jsme Ti, Jendo, ostudu neudělali a těšíme se na závod v Plzni, který pojedeme v úterý 6. července letošního roku.