Mezinárodní mistrovství České republiky v boccie 2021 pohledem cyklisty.

17.06.2021

Praha - Ve dnech 11 až 13. června se v Praze konalo Mezinárodní mistrovství České republiky v boccie, kterého se zúčastnili sportovci z České republiky, Slovenska a Polska.

Naše barvy hájili Adam Peška s asistentkou Ivou Peškovou a Jan Danihelka s asistentem Pavlem Karalem. V mezinárodní konkurenci naši sportovci reprezentovali velmi dobře. Honza Danihelka vyhrál soutěž Open v kategorii BC 3. Adam Peška, ve své kategorii, jen o pouhý bod podlehl ve finálovém závodě reprezentantovi Polska.

Na tomto místě by mohl tento článek skončit. Rád bych však nabídl ještě jeden pohled, je neobvyklý a myslím, že i zajímavý. Každá sportovní akce by se nemohla konat bez podpory organizátorů, sponzorů a lidí, kteří zajišťují zázemí a technickou podporu.

Dostal jsem výjimečnou příležitost podílet se na hladkém průběhu turnaje jako muž na časomíře. Na první pohled by se mohlo zdát, že na tom nemůže být nic složitého. Druhý pohled však prozradí, jak velkou zodpovědnost osoba na časomíře má.

Boccia je sport, vycházející ze základů francouzského pétanque, určený pro osoby s těžkým zdravotním postižením. Hrají ho páry, družstva i jednotlivci. Sportovci jsou klasifikováni na základě svého postižení do kategorií BC 1 až BC 4. Zápas je tvořen směnami. Každá směna má daný časový limit, který je určen hendikepem sportovce. Hraje se se šesti koženými míčky červené a modré barvy a jedním bílým - zvaným Jack ball. Každý hráč má k dispozici 6 míčků stejné barvy a bílého Jacka (čti džeka). Cílem hry je přiblížit co nejvíce míčků stejné barvy k bílému, než je první míček soupeře v daném časovém limitu. Pokud časový limit uplyne, hra končí a nevyužité míčky propadají.

Úkolem časoměřiče je nejen sledovat hru samotnou, ale hlavně uhlídat časomíru a zastavit ji ve chvíli, kdy se míček zastaví v hracím poli nebo se dostane mimo něj. O osudu zápasu tak může rozhodnout, byť jen jediná vteřina.

Délka některých utkání může přesáhnout i více jak hodinu. Pro časoměřiče jsou taková utkání velmi náročná na pozornost, a v ojedinělých případech může docházet dokonce k mikro spánku, který je pro mě velkým protivníkem.

Na druhé straně stojí sportovci, kteří v kategoriích BC 1 a BC 3 hrají se svými asistenty. Ti jim nahrazují ruce i motoriku. Velmi důležitá je souhra mezi hráčem a jejich prodlouženou rukou. Asistenti v kategorii BC 3 sedí zády ke hřišti a řídí se pouze pokyny svého svěřence. Symbióza mezi nimi tak tvoří nedílnou součást vlastní hry. Sportovní výkon podává jak asistent, tak hráč. Přesnost pokynů a samotná rychlost provedení je základem úspěchů i proher. Pohled na asistenta s propoceným tričkem jen dokresloval náročnost utkání a mě, jako nezaujatému pozorovateli, nezbylo než smeknout.

Mezinárodní mistrovství České republiky v boccie pro rok 2021 své řádky dopsalo. Přineslo nejen pěkný sportovní zážitek, ale i cennou zkušenost. Respekt si zaslouží nejen samotní sportovci, ale také Sportovní klub Jedličkova ústavu, který akci pořádal.

Za rok na viděnou a boccie zdar!

Václav Kubička, cyklista TJ Léčebna Košumberk

Fotogalerie zde:

Fotogalerie pořadatele turnaje zde: