Máme zde zimu, hurá na lyže!

11.02.2024

Do svých tréninkových bločků si po Vánočních a Novoročních oslavách pomalinku začínáme vpisovat první tréninkové jednotky, a s nimi si pozvolna zvykáme také na nový letopočet. První lednové dny dávají o sobě vědět v podobě mrazivých teplot, jež střídá náhlé oteplení a posléze i ledovka, která nejednoho z nás řádně potrápila.

Nad šálkem horkého čaje s medem a pohledem z okna, které spíše vyvolává pocit jarního počasí, si promítám vyprávění skupinky našich sportovců, kteří se již potřetí zúčastnili, troufám si tvrdit, tradičního lyžařského výcviku pořádaného Centrem handicapovaných lyžařů se sídlem v Janských Lázních. Letošní setkání se uskutečnilo poslední lednový víkend ve ski areálu Špindlerův Mlýn v Krkonoších.

Při pohledu na obrázky lze pozorovat pokrok některých z nás. Pravda, své bicykly a tricykly za prkýnka a vozíčky s hůlkami nejspíš nevyměníme, ale radost i uznání některých z nás bez pochyb potěšila.

O shrnutí víkendového setkání jsme požádali Karla Posekaného, našeho tricyklistu, který na tento kurz jezdí pravidelně a pro kterého jízda na monoski není neznámá už po několik let. 

Karle, podělíš se s námi o své pocity z výcviku?

"Tohoto kurzu jsem se již několikrát zúčastnil a pokaždé z něj odcházím s nejedním novým poznatkem. Na tomto kurzu jsem viděl jezdit opravdového profíka na monoski. Později jsem se dozvěděl, že se jedná o přibližně čtyřicátníka Pavla, který se bohužel na paralympiádu nedostal, ale jinak se zúčastnil všech pohárů," začíná své vyprávění. "A bylo to vidět, jezdil jako ďábel," dodává. "Měl jsem tu čest jet za ním a napodobovat ho. Je to zase něco jiného, než jen slovní instrukce od "stojáka". Zkrátka, když názorně vidíte, jak se pohybuje a s jakou lehkostí překonává nerovnosti a nástrahy v podobě ledových ploten, chcete to taky zkusit. Najednou totiž pochopím, že Markovy pokyny mají jasnou logiku. Cítím, že jsem fakt pomalý a musím jet rychle. A bokem do svahu a po hraně lyže, a dotáčet oblouky, a tak dál a tak dál," dodává.

Jak tedy kurz hodnotíš a chtěl bys něco dodat?

"Slyšel jsem od Marka i chválu, takže posun tam je. A moc mě to bavilo.

Skvěle jsem si užil oba dny a dnešek byl díky počasí jako v ráji. Mám na co vzpomínat. Návrat do reality bude těžký," povzdechne si. 

S poslední vločkou zasychající v těchto řádcích bychom vám všem, našim podporovatelům a přátelům, ještě jednou chtěli popřát jen vše nej po celý tento rok. 

Fotogalerie zde: