EUROPEAN PARA CHAMPIONSHIPS 2023

26.08.2023

Pohled našich bočistů na turnaj, který se pro nás stal zlatým a zajistil účast na Paralympijských hrách v Paříží 2024  

Bylo pro mě velkým zážitkem zúčastnit se Evropských para her v Rotterdamu, které se uskutečnily ve dnech 6.-20.8.2023.

Hrálo se ve sportovním komplexu ROTTERDAM AHOY, který patří mezi největší a nejmodernější v Evropě.

Poprvé se zde sešli evropští para sportovci a poměřili síly v 10 sportech. Mezi nimi i v boccie. Naše soutěž proběhla ve dnech 6.- 14.8.

Na místo konání jsme dojeli autem už 5.8. navečer. Sestavili rampu a ubytovali se v hezkém hotelu VAN DER VALK HOTEL RIDDERKERK. V dalších dnech jsme absolvovali řádně tréninky a kontrolu vybavení.

8.8. jsem vstoupil do soutěže jednotlivců.

Ve své skupině A jsem první den vyhrál nad Thomasem Mirckem z Holandska 8:0 a s Julesem Menardem jsem prohrál 3:3 v Tiebreaku. Druhý den jsem výhrou 7:0 nad Damianem Iskrzyckim z Polska postoupil z 1. místa v základní skupině do čtvrtfinále, kde jsem se utkal s Williamem Arnottem. Bohužel jsem prohrál 2:3 a tím moje cesta v jednotlivcích skončila a bral jsem celkově 6. místo.

Hned po jednotlivcích jsme se spoluhráčkou Marcelou Čermákovou naskočili do soutěže párů. Konkurence byla velká a soupeři silní.

V základní skupině jsme 1. zápas s Řeckem prohráli 7:2. Poté se ale karta úplně obrátila. Porazili jsme Francii 4:2 a Velkou Británií 7:2. A tím jsme, trošku překvapivě, z 2. místa ve skupině postoupili do semifinále.

V sobotu proběhla finále jednotlivců. Všechna se měla uskutečnit v centru Rotterdamu, ale kvůli dešti se zápasy o 3. místa musely odehrát v hale. Boje o 1. místa proběhly podle plánu na náměstí na venkovních kurtech, kam se odebrala i naše výprava, aby fandila Radkovi Procházkovi, který nakonec ve vyrovnaném zápase prohrál a skončil na 2. místě. Vybojoval tak v kategorii BC4 pro ČR stříbrnou medaili.

Díky postupu v soutěži párů jsem měl šanci poprvé si vyzkoušet zápasy na venkovním kurtu a byl to zážitek. Nejen kvůli úžasné podpoře účastníků naší výpravy, která nám dávala sílu a posunovala nás dopředu, ale hlavně kvůli naší hře. V neděli jsme nejdříve v semifinále porazili Portugalsko 7:0 a ve finále jsme zvítězili nad Polskem 5:1. Stali jsme se mistry Evropy v párech BC3 a tímto vítězstvím jsme se kvalifikovali na LPH 2024 do Paříže.

Radost byla obrovská.

Moc děkujeme všem, kteří drželi palce.


Mistrovství Evropy v Rotterdamu začalo jako vždy předsoutěžními tréninky v hale. Zde jsme si mohli vyzkoušet závodní povrch. Tam jsme zjistili, že kurty na některých místech docela hodně točí a míče občas zabrzdí přechod mezi pásy, ze kterých bylo hřiště složené.

První zápas soutěže jednotlivců byl pro mě úspěšný. Dokázala jsem porazit výše postavenou hráčku z Německa.

Další den mě čekala nejzkušenější ve skupině, Řekyně Anna. Té jsem bohužel podlehla. Jedna směna se mi vůbec nepovedla, a pak už se zápas nedal zvrátit. V třetím kole na mě čekala hráčka z Dánska. Tu jsem potřebovala porazit a podařilo se.

Postoupila jsem ze skupiny společně s Annou. Ve čtvrtfinále jsem se utkala s Polkou Edytou. Kurt na mé straně byl hodně nerovný, takže mimo soupeřky jsem bojovala i s ním. Edyta nade mnou vyhrála a pro mě to znamenalo konec soutěže jednotlivců.

Byla jsem ráda, že jsem v evropské konkurenci dokázala postoupit do čtvrtfinále.

Po soutěži jednotlivců následovaly páry, kde jsem startovala s Adamem Peškou, který v soutěži jednotlivců obsadil šesté místo.

Chtěla bych jen podotknout, že ještě před samotnou soutěží jsem se pobaveně dívala na startovní listinu a říkala si, že tam jsou jen velmi silní soupeři a se všemi bude velmi těžká práce.

První zápas jsme s respektem nastoupili proti favorizovanému Řecku. To jsme už jednou v minulosti dokázali porazit. V zápase jsme byli takoví opatrní, hodně jsme o všem přemýšleli a chyběla trochu bojovnost. První zápas jsme prohráli. Do dalších zápasů jsme se naladili s tím, že nemůžeme nic ztratit a nastoupili jsme s odhodláním a elánem. Zápas s Francií byl dosti vyrovnaný, štěstí se přiklonilo na naši stranu a o vítězství rozhodl Adamův kouzelný hod. Skóre 4:2. Po tomto zápase už jsme hladce porazili Velkou Británii a postoupili jsme opět společně s Řeky do semifinále.

Semifinále se konalo na venkovních kurtech mezi mrakodrapy v centru Rotterdamu. Počasí nám přálo, pršelo jen mezi zápasy. Při zápasech nám bouřlivě fandili další členové reprezentace. Byla to báječná atmosféra. Venkovní prostředí nám svědčilo. Bez problému jsme zdolali portugalský pár a ve finále nás čekali naši "oblíbení" Poláci. Hned v první směně jsme ale dokázali skórovat, všechno nám vycházelo. Finálové skóre 5:1. Zlato bylo naše! Se zlatou medailí se pojí i přímá kvalifikace na paralympijské hry v Paříži 2024. Kdyby mi tohle někdo řekl před soutěží, těžko bych mu uvěřila.

Přeji Vám hezký zbytek léta a ať se Vám dobře daří.