Adam Peška opanoval Světový pohár v Portugalsku

12.11.2023

Pohled na světový pohár, který mě opět posunul o krůček dále

Marcela Čermáková

Série World Boccia pokračovala Světovým pohárem v Póvoa de Varzim v Portugalsku, kterého jsem se společně s Adamem zúčastnila v prvních devíti dnech měsíce října.

Každý turnaj, tento nevýjimaje, začíná tréninky, při kterých máme možnost nejen nasát atmosféru místa, ale také osahat si hřiště a sžít se s ním. První den, kdy byly vypsány tréninky, jsme nestihli jejich začátek. Vstřícnost organizátorů nám umožnila trénink nakonec přeci jen absolvovat, a já se mohla připravit na silnou skupinu v jednotlivcích, která na mě čekala.

Svůj první zápas jsem sehrála proti úřadující mistryni Evropy, Francouzce Sonie Heckel. Byl to vyrovnaný zápas, ale Sonia byla nakonec o bod lepší. Druhou soupeřkou ve skupině byla Edyta z Polska, kterou se mi podařilo porazit. Zápas samotný hodnotím jako milník své kariéry. Edyta byla pro mě velmi silnou soupeřkou. Doposud jsem ji zvládla porazit pouze jednou. Tento úspěch mi zajistil postup ze skupiny do čtvrtfinále turnaje jednotlivců. 

Ve čtvrtfinále jsem se utkala se zkušenou Řekyní Annou Ntenta. Nehrálo se mi s ní moc dobře. Byl to takový nervózní zápas, který ovlivňoval má rozhodnutí. Bojovala jsem s nerovným kurtem a míčky odmítajícími létat na své místo. Má cesta turnajem jednotlivců skončila a s gratulací mojí soupeřce jsem se psychicky začala připravovat na turnaj párů.

Turnaj párů jsem absolvovala společně s Adamem Peškou. Osudí turnaje nám dopřálo nejlépe obsazenou skupinu, nejen co do kvality hráčů, ale tentokrát i počtu.

Turnaj párů otevřel své brány krátce poté, co byla vyhlášena soutěž jednotlivců. Ve hře s Brazílií jsme byli přesní a nedali jsme jim nic zadarmo. Bohužel nám chyběl hod, který by odolal brazilskému útoku a dostal nás do výhody. Konečné slovo měli Brazilci a vyhráli.

Dalším soupeřem byla Austrálie. Já osobně to vnímala tak, že jsme si proti nim nevěřili. Chyběla nám kuráž. Hráli jsme na dálku, a nakonec to vypadalo jako bychom bojovali proti sobě. Vše nám točilo doleva a jednoduše nám nic nevycházelo. Benefitem pro nás byla zkušenost ze hry pro nás dosud neznámého soupeře.

Posledním soupeřem ve skupině se nám stalo Turecko. Do zápasu samotného jsme nastoupili s vědomím, že ze skupiny postoupit nemůžeme. Hráli jsme tedy ,,pro radost". Turci nejsou v žádném případě jednoduchý soupeř. Zápas s nimi jsme celkem bez problému dokázali dostat pod kontrolu a vyhrát.

Svoji účast nehodnotím ani jako vyložený úspěch, ani jako neúspěch. Všichni hráči byli výborní a dokázala jsem se prosadit. Bez zkušeností bych se nemohla posouvat dál.

Adam Peška v BC3 potvrdil roli mírného favorita celého turnaje. Paralympijský šampion z Tokia nejprve po dvou těsných výhrách 5:4 a 3:2 obsadil první místo v základní skupině, aby poté ve čtvrtfinále jednoznačně přehrál Francouze Menarda poměrem 9:0. Následovalo vyrovnané semifinále s Carvalhem z Brazílie (Peška zvítězil až v rozstřelu) a poté boj o zlato. V něm Pešku vyzval jeho soupeř ze základní skupiny Damian Iskrzycki z Polska. Český hráč musel otáčet nepříznivý vývoj utkání, ale nakonec vcelku pohodlně zvítězil 5:3 a mohl tak oslavit triumf v rámci Světového poháru.

                                                                                                                                             Zdroj: ČPV

Turnaj v kategorii BC 3 ženy vyhrála Sonia Heckel z Francie, v párech Brazílie a v mužské kategorii Adam Peška.

Děkujeme našim bočistům za příkladnou reprezentaci a držíme palce k dalším úspěchům.